Thursday's prep tennis results - The Seattle Times

Rylee Daugherty, AM, 6-0, 6-1.

DoublesJake Bethards-Ben Bethards, M, beat Wilson Ramstead-Spencer Nokes, J, 6-0, 6-1; Kevin Chen-Jonah Tong, M, beat Alex Kabatski-Will Ludvigsen, J, 6-1, 6-3; Luke Boksem-Max Boksem, M, beat Zach Taylor-Emerson Berosik, J, 6-0, 6-0. Aiden Krug-Norem-Chris Ely, P, 6-1, 6-3; Hans Thorbjornsen-Juan Hayes-Gonzalez, AM, def.

Doubles 1, Jack Jorgenson-Micah Wibowo, CWA, beat Trevor Wissing-Nathan Beardemphl, C, 7-5, 7-5; 2, Jackson Goldberg-Cole Harrington, CWA, beat Nick Petrescu-Ryan Mowreader, C, 6-3, 1-6, 10-6; 3, Brian Julian-Yuri Liu, CWA, beat Conner Davidson-Denny DeBock, C, 8-6.

Jackson 7, Monroe 0

Singles Alex Olson, J, beat Matt Klein, M, 6-0, 6-0; 2, Patrick Follis, J, beat Conor Rascner, M, 6-1, 6-3; 3, Armaan Sharma, J, beat Luke Klein, M, 6-0, 6-1; 4, Ryan Chu, J, beat Chase Peck, M, 6-1, 6-0.

Doubles1, Ethan Le-Brian Le, L, beat Chris Gould-Jacob Rumpf, LW, 6-1, 7-5; 2, Colby Vuong-Calvin Vuong, L, beat Tsering Ngoche-Patrick Rollen, LW, 6-0, 6-1; 3, Peter Griff-Jason Tipp, LW, beat Devin Emerson-Naoki Lucas, L, 6-4, 6-1. Niall Silberman-Austin Twiss, P, 6-3, 6-2; Justin Pasin-Seth Wollach, P, def. Doubles Andrew Kim-Anuj Vimawala, J beat Ben Garver-Tanner Kouy, M, 6-2, 6-0; 2, Kevin Lee-Andrew Hyun, J, beat Ben Conklin-Grayden Fuller, M, 6-0, 7-6, 7-3; 3, Justin Mak-Bradley Wilson, J, beat Simon Foeger-Kevin Milne, M, 6-1, 6-0. 6-4; 4, Alex Levine, LW, beat Christian Wong, L, 6-0, 6-2. Dylan Kato, B, 6-0, 6-4.

DoublesParker Matias-Ankit Madhira, S, def.

Oak Harbor 6, Marysville Getchell 3

SinglesJackson Wezeman, O, beat Josh Angulo, M, 6-0, 6-0; Raymond Paraiso, O, beat Josh James, M, 6-0, 6-1; Rodrigo Columbo, O, beat Josh Villaviencio, M, 6-1, 6-1; Calib Byers, O, beat Colten Bayley, M, 6-7(4), 6-4, 6-4..

Todd Beamer 5, Federal Means 0

Singles 1, Taesan Nguyen, T, beat Ethan Truong, F, 6-3, 6-0; 2, Wouter Groot, T, beat Hiteo Joe, F, 6-1, 6-3. 6-1.

Rogers 5, Bethel 0

SinglesTyshawn Murchison, R, beat Pat Tracy, B, 6-0, 6-0; Brendan Welzien, R, beat Adam Nequette, B, 6-0, 6-0.



DoublesGarrett Neiss-Billy Boraphet, AM, def. Adam Rhoades-Ben Portmann, AM, 6-4, 4-6, 6-4.

DoublesDerek Huang-Travis Kayahara, N, beat Drew Campton-Esh Sathiyamoorthy, W, 6-0, 6-0; Owen Collins-Garrett Gants, N, beat Christian Brisbois-Simon Day, W, 6-0, 6-0; Chaitanya Koli-Neil Kagalwala, N, beat Oliver Wolff-Rand Mattis, W, 6-2, 6-1.

Shorewood 6, Lynnwood 1

SinglesGunnar Thorstenson, S, beat Alex Mellen, L, 6-2, 6-0; Kyle Berquist, S, beat Htet Thu, L, 6-3, 6-1; Hugh Gaevert, S, beat Takara Truong, L, 6-2, 6-3; Joseph Jang, S, beat Kevin McClenahan, L, 6-1, 6-0. Brandoo Khoo, S, 7-6 (2), 6-3; Nikita Moroz, S, def.

Lake Washington 4, Liberty 3

SinglesShubhu Purohit, LW, beat Marek Pierepiekarz, L, 6-3, 6-4; 2, Aria Tabatabia, LW, beat Cody Hughes, L, 6-3, 6-4; 3, Marco Sobrino, L, beat Lyle Goldstein, LW, 6-2. Nick Wong-Darnn Neal, B, 7-5, 6-1; David Wong-Shawn Stanley, S, def. Roman Abeyta, AM, 6-0, 6-1; Quinlan Rogers, P, def. Aditya Iyer-Conner Newton, B, 2-6, 6-3, 6-3; Mitchell Hansen-Paul Kim, S, def. Ishaan Bhimani, S, 6-2, 1-6, 6-4; Geo Yang, S, def. Jared Waters-Abi Chandra, B, 6-3, 6-1.

Peninsula 3, Auburn Mountainview 2

SinglesFransesc Gallart, P, def. $1 regarding 4 weeks.

SinglesUlises Aceces-Castaneda, E, beat Andy Hougan, M, 6-0, 6-0; Holden Fox, E, beat Logan Plant, M, 6-1, 6-0; Malcolm Fox, E, beat Griffin Hubbert, M, 6-3, 6-0; Ryan Burt, E, beat Connor Peterson, M, 6-1, 6-1.

Doubles 1, Andy Lee-Jake Kim, T, beat Jared Seo-Cecil Samson, F, 6-3, 6-0; 2, Bradley Hoefel-Charlie Wong, T, beat Philip Blake-Jerry Tagupa,F, 6-4, 6-1; 3, Kevin Lee-Omar Garcia, T, beat Clarence Arenas-Bryle Villanueva, F, 6-4, 6-4.

Skyline 5, Bothell 2

SinglesAndrew Schuller, B, def.

DoublesJacob Burton-Spencer Knapp, E, beat Tyler Griffith-Connor Gross, M, 7-5, 6-2; AJ Pignataro-Jacob Rotert, E, beat John Turral-Nathan Peterson, M, 6-0, 5-7, 6-0; Alex Pignataro-Dan Peterson, E, beat Isaac Honeyman-Colby Evans, M, 6-0, 6-1.

Franklin Pierce 4, White River 1

SinglesAlec Weil, F, beat Logan Geehan, W, 7-6(7-1), 1-6, (7-6)(7-5); Kaden Phillips, W, beat Dereck Petitt, F, 6-0. Andrew Roetcisaemder, B, 6-2, 6-1; Joe Yamauchi, B, def.

DoublesKeith Petitt-Kyauny So, F, beat Hayden Grimm-Cedric Pearson, W, 6-0, 6-7(4-7), 6-2; Carl Cash-Andy Huynh, F, beat Max Backer-Jake Lesauis, W, 7-5, 6-2; Micah Tongedahl-Schuyen Soderlind, F, beat Frank Inglin-Luke Funkhouser, W, 7-6(7-4), 7-6(7-5).

Mercer Island 7, Juanita 0

SinglesBrandon Wong, M, beat Zach Richter, J, 6-0, 6-0; Chris Elliot, M, beat Corey ONeill, J, 6-1, 6-0; Caden Conder, M, beat Nick Lammers, J, 6-1, 6-1; Jarod Wong, M, beat Holden McGovern, J, 6-0, 6-0.

DoublesParker Matias-Ankit Madhira, S, beat Aditya Iyer-Conner Newton, B, 2-6, 6-3, 6-3; Mitchell Hansen-Paul Kim, S, beat Nick Wong-Darnn Neal 7-5, 6-1; David Wong-Shawn Stanley, S, beat Jared Waters-Abi Chandra, B, 6-3, 6-1.

Sumner 3, Auburn Riverside 2

SinglesZaylan Jacobsen, S, beat Kevin Airis, A, 6-0, 6-0; Dashawn Moore, S, beat Kyle Airis, A, 6-2, 6-3.

DoublesNolan Lechner-James Madamba, M, beat Jared Hunt-Matthew Hallahan, O, 6-3, 6-4; Nathan Synder-Mack Gray, M, beat Aziya Sanders-Matt Molitor, O, 7-5, 2-6, 6-2; Gordy Delap-Daniel Kiesz, M, beat Noel Pangilinan-Jae-Kyung Kwak, O, 6-4, 6-1; Corbin Phipps, O, beat Eden Healock-Georlle Matias, M, 8-6, 8-4; Jackson Wezeman-Raymond Paraiso, O, beat Isaac Vander Griend-Conner Brennan, M, 8-0.

Shorecrest 5, Meadowdale 2

SinglesEmahd Khan, S, beat Lee Bruemmer, M, 6-1, 6-1; Faiz Khan, S, beat Djeili Berisha, M, 6-0, 6-0; Daniel Wacker, S, beat Abel Yohannes, M, 6-0, 6-1; Jake Goldstein, S, beat Jake Kim, M, 6-1, 6-0.

DoublesBranson Near-Andrew Flury, P, beat Jordan Smith-Anthanee Briese, S, 6-0, 6-0; Tom Schenk-Colin Lowney, S, beat Viktor Stantsiyer-Alelo Herrera, S, 6-3, 4-6, 6-1; Isaac McDonald-Brenden Young, P, beat David Gorash-Allen Do, S, 6-0, 6-0.

Skyline 5, Bothell 2

SinglesAndrew Schuller, B, beat Brandon Khoo, S, 7-6(2), 6-3; Nikita Moroz, S, beat Andrew Roetcisaemder, B, 6-2, 6-1; Joe Yamauchi, B, beat Ishaan Bhimani, S, 6-2, 1-6, 6-4; Geo Yang, S, beat Dylan Kato, B, 6-0, 6-4.

DoublesColby Tang-Adrian Tong, A, beat Kyle VanHout-Eli Evers, S, 6-3, 6-3; Connor Wate-Garrett Miller, A, beat Gabe Smith-Jack Belcher, S, 6-4, 6-1; Marcus Peterson-Richard Mark, S, beat Keegan Stanphill-Brady Lee, A, 6-1, 6-0.

Charles Wright Academy 4, Cascade 1

Singles1, Raghave Agrawal, CWA, beat Jack Hannah, C, 6-3, 60; 2, Taylor Backus, C, beat Karl Bulley, CWA, 7-5, 6-1.

DoublesJared Simbulan-Gary Wu, L, beat Peter Smith-Andrew Counter, S, 7-6(4), 6-2; Cameron Harford-Jack Stensrud, S, beat Evan Wu-Eugene Slusar, L, 6-3, 4-6, 7-6 (10-4); Simon Forinash-Jame Qui, S, beat Ben Youn-Matthew Cooper, L, 6-1, 6-1.

Puyallup 4, Spanaway Lake 1

SinglesPaul Wasson, S, beat Jackson Hope, P, 6-3, 6-3; Sam Morman, P, beat Andrew Luedeke, S, 6-3, 6-0.

DoublesJacob OConnell-Stephen Tameishi, M, beat Kasey Shibayama-Steven Zhu, S, 7-5, 6-4; Joseph Ho-Ryan Johnson, M, beat Reed Tangeman-Tae Min Hong, S, 3-6, 6-0, 6-4; Chris King-David Kim, S, beat Kristoph Ty-Joffry Fong, M, 6-1, 6-0.

Newport 7, Woodinville 0

SinglesAustin Gu, N, beat Max Wing, W, 6-1, 6-1; Edwin Carlos, N, beat Eric Yang, W, 6-3, 6-0; Connor Scott, N, beat Cole Statford, W, 6-4, 6-0; Owen Dickson, N, beat Tyler Borjeson, W, 6-1, 6-1.

DoublesSeth Bixler-Daniel OBrien, R, beat Alex Jordan-Patrick Hamilton, B, 6-3, 7-5; Alec Goelzer-Chris Beitelspacher, R, beat Mark Hamilton-Sean McCurdy, B, 6-1, 6-0; Zeke Naranjo-Justin Cabanos, R, Alex Epperson-Kyle Everson, B, 7-5, 6-4.

Auburn 3, Enumclaw 2

SinglesBryan Thornquist, A, beat Easton Tandecki, E, 6-0, 6-0; Troy Preshun, A, Ryan Dickerson, E, 6-2, 6-0.

DoublesMike Spray-Mason Ruffin, A, beat Connor Young-Derek Thomson, E, 6-1, 6-4; Jonathan Bailey-Kenny Herbst, E, beat Ryan Yorke-Pual Onishenko, 6-4, 6-2; Tyler Miller-Ben Bozich, E, beat Kendrick Smythe-Mason McInerny, A, 6-4, (7-4).

Everett 7, Marysville-Pilchuck 0Unlimited Digital Access

Write a comment

Comments: 0